Dr. Kiss Róbert Richard turisztikai szakújságíró korábban maga sem gondolta volna, hogy a babóti iskola alapítója volt a dédapja. Tiszteletére ösztöndíjat hozott létre a faluban az ott tanuló iskolásoknak, és a Magyar Nyelvőr Alapítvány bevonásával nem csak az idén, de a jövőben is tudják biztosítani a támogatást.

Babóton ma felavattak egy szobrot, ami egyben egy szövevényes családi történet kibontása is, hiszen egy dédunoka állt dédnagyapja emlékművénél, az előtt az iskola előtt, amit felmenője alapított sok-sok évvel ezelőtt. Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró maga sem gondolta volna, hogy ma Kiss Tertullián szobrát fogja felavatni gyermekeivel és feleségével a Győr-Moson-Sopron megyei kistelepülésen. Dédapja örökségének felfedezését ugyanis egy rádiós műsornak köszönheti, hiszen először akkor járt Babóton, amikor a falu nevezetességeit dolgozta fel a hétvégi adáshoz. A babóti polgármester a turisztikai értékek bemutatása után megkérdezte, akarja-e látni az iskolaalapító dédapja obeliszkjét a temetőben. A síremlékhez érve aztán kiderült, valóban igaz a történet, hiszen a dédmama nevét is felvésték a fekete márványra.

A családi legenda hirtelen valósággá vált, a helyieknek köszönhetően pedig részletesen is megismerte dédnagyapja örökségét. Kiss Tertullián főtanító szerepe óriási volt akkoriban, hiszen nem csak írni és olvasni, hanem móresre is tanított mindenkit – mondta tréfásan beszédében Kiss Róbert Richard, majd elmagyarázta: eredetileg az erkölcsös életvitelre nevelést jelentette mindez. Az átvitt értelme azért alakult ki, mert néha a pálca is előkerült. Szerencsére ezt a módszert már a főtanító sem alkalmazta, és napjainknak sem része, mert nagyon fájna minden tagunk és rosszul mutatnának a kék-zöld foltok rajtunk – jegyezte meg az újságíró. Az erkölcs talán azt kell jelentse, hogy jó embernek neveljük a gyermekeinket, ha nincsenek, akkor a közösséget, ahol élünk, és próbáljunk meg jó embernek lenni magunk is.

Az eseményen részt vett Gyopáros Alpár kormánybiztos, országgyűlési képviselő, Babót polgármestere, Molnár János, a község képviselői, valamint az iskola pedagógusai és diákjai, akik felemelő műsort adtak a közönségnek.

A szoboravató kapcsán saját forrásból a Kiss Tertullián-ösztöndíjat is megalapították, amely minden évben más-más módon segíti a babóti iskola fennmaradását. Idén ennek keretében valamennyi babóti iskolás kapott fejenként százezer forint oktatási ösztöndíjat, amely meglepetés volt minden résztvevőnek. Az ösztöndíjat Dr. Keszi István, a Magyar Nyelvőr Alapítvány alapítói jogainak képviselője adta át, aki elmondta, hogy az alapítvány bevonásával nem csak az idén, de a jövőben is tudják biztosítani a támogatást a diákoknak. Csoda történt Babóton – mondta az egyik meghatódott anyuka.

A település polgármestere elmondta, hogy az ösztöndíj nagy segítség a helyi családoknak, és azt remélik, hogy a jövőben talán ez is hozzásegítheti majd az iskolát, hogy egyre több diák tanuljon a falai között.

„Az ösztöndíj mindenképpen egy megtartó erő lehet a jövőben, és a kötődést is erősíti, hogy helyi iskolába járhatnak a gyerekek, hiszen itt vannak a gyökereik” – mondta lapunknak Molnár János. Neki is a nagymamája mesélt a legendás pedagógusról, Kiss Tertulliánról, hiszen őt még tanította. Elmondta: számára is emlékezetes pillanat marad, amikor egy évvel ezelőtt találkozott a turisztikai szakújságíróval, és büszkeséggel tölti el, hogy ma Kiss Tertullián leszármazottai is ott lehettek a szobor felavatásán, amit a babóti Czanik Zoltán készített a település számára.